Tisíce Němců již přes 15 let každoročně využívají každoročně služeb českého pohřebnictví. Důvodem jsou výrazně nižší ceny smutečních událostí, kremací, rakví i dalšího smutečního mobiliáře. S dynamicky rostoucími cenami v tuzemském pohřebnictví však „zahraničních zákazníků“ ubývá a německé pohřební ústavy hledají levnější „destinace.“
Jedním z prvních, koho napadlo vozit nebožtíky a často i pozůstalé na pohřeb za hranice, byl majitel berlínské pohřební služby Berolina Hartmut Woite. Ten již řadu let využívá služeb krematoria Vysočanské zahrady poblíž Kadaně. Aby poslední rozloučení vyšlo na co nejnižší částku, začal zadávat výrobu rakví v Česku. Kvůli sloganu „rakve se slevou“ si vysloužil přezdívku Pohřebák Aldi čili „diskontní pohřebák.“
„V průměru odvezeme do Česka kolem 800 – 900 zesnulých každý rok. Konkurenti jsou samozřejmě na mně naštvaní, kremace v Německu je ale drahá a řada lidí si své blízké nemůže dovolit důstojně pohřbít. Nabízíme ceny o třetinu nižší než v průměru berlínská krematoria,“ popsal Hartmut Woite deníku Bild.
Jeho postup naopak ostře tepe konkurence. „V této turistice jsou mrtví jen objekty k odstranění. S důstojností to nemá co do činění,“ kritizuje Oliver Wirthmann ze Spolkového svazu německých pohřebních služeb. Stejný názor má i šéf jiného zájmového sdružení v tomto odvětví Carsten Pohle: „Mrtvý přeci není kus zboží. Vždyť to byl člověk.“
Hartmuta Woitea výtky od kolegů ale nijak netrápí. „Něco negativního o mně vyprávět musejí. Jinak by jejich svět přeci nebyl v pořádku,“ směje se tomu.
V německém pohřebnictví zuří stejně jako v Česku tvrdý konkurenční boj, který se nevyhýbá ani únosům mrtvol. Podle německého listu Frankfurter Rundschau největší rivalita mezi pohřebními ústavy panuje v hlavním městě Berlíně, kde je i největší koncentrace těchto služeb. V německé metropoli zemře průměrně přes 80 lidí denně, o možnost je pochovat nebo nechat zpopelnit ale soutěží dvakrát tolik firem.
Ceny pohřebních služeb jsou v Německu několikanásobně vyšší, než v Česku, za průměrný, nijak okázalý obřad zde pozůstalí zaplatí okolo 7 až 7,5 tisíci Euro (asi 180 000,- korun). Jen ceny rakví na německém trhu běžně atakují hranici jednoho tisíce Eur. To je však pro řadu Němců moc, zvláště poté, co tamní zdravotní pojišťovny přestaly po roce 2OO6 vyplácet příspěvek na pohřeb. Některé pohřební ústavy proto vsadili na nabídku co nejnižší ceny, jako právě Woite s českými dodavateli.
Po deseti letech spolupráce s českou stranou ale majitel berlínského pohřebního ústavu začíná hledat „dodavatele“ v dalších zemích. „Ceny v českém pohřebnictví v poslední době strmě rostou,“ říká.
České rakve v jeho nabídce tak začínají postupně nahrazovat výrobky z Polska, Ukrajiny nebo Bulharska.
ZASLAT
SLEVOVÝ KUPÓN