INFOLINKA (+420) 800 225 221

Aktuality

Nabídka předplacených pohřbů vychází z mé osobní zkušenosti, říká Petr Hejda

„Opravdu to nejde udělat jinak?“ ptal se sám sebe  zakladatel akciové společnosti Důstojné rozloučení, a.s. Petr Hejda před několika lety, když na něj v rodinném kruhu padla volba, aby vypravil na poslední cestu svého strýce. Nakonec zjistil, že nemusí vymýšlet vymyšlené, protože služba předplacených pohřbů je ve vyspělém světě standardní možností, jak smuteční události řešit.

„Nejdříve jsem byl překvapený, jak nemoderně, archaicky české pohřebnictví funguje, následně mne ještě víc udivilo, že v Česku zatím nikoho nenapadlo nabízet lidem servis, který na český trh nyní zavádíme my s kolegy ve společnosti Důstojné rozloučení. Mělo to zde být už dávno,“ myslí si Zařizování pro něj bylo tak traumatizujícím zážitkem, že začal uvažovat, jak to udělat jinak. „Myslel jsem, že vymýšlím nějakou revoluci, pak jsem ale zjistil, že ve vyspělých zemích je to dnes standardní řešení,“ říká tento osmatřicetiletý manažer s dlouholetými zkušenostmi z finančního sektoru.

České pohřebnictví uvízlo v mnoha ohledech podle řady odborníků v minulém režimu a tržní soutěž do něj přinesla spíše řadu negativních fenoménů, než je lepší servis pro truchlící a důstojnější zacházení pro zesnulé.

„Po řadě měsíců, co se českým pohřebnictvím zabývám, už můj názor na něj paradoxně není tolik kritický. Zjistil jsem, že zde působí celá řada velmi profesionálních pohřebních služeb a ústavů. Moje první laická zkušenost však byla velmi traumatizující, byť bych se o ní s ohledem na příbuzné nerad podrobněji šířil. Vlastně ale byla impulsem k tomu, že jsem dnes tady a dělám to, co dělám,“ říká Petr Hejda.

Pohřeb strýce, který zařizoval, byl pro něj tak traumatizujícím zážitkem, že ho to přívedlo k hlubším úvahám o vlastní smrti. „Uvědomil jsem si, že bych nikdy nechtěl, aby si něčím takovým prošly moje děti. Prostě nechci, aby kdy sáhly na kliku pohřební služby. Nechci, aby musely uvažovat o tom, jakou rakev bych si přál, aby řešily, zda je ta výzdoba dostatečná, zda by se mi ta píseň na pohřbu opravdu zamlouvala, aby byly vystaveny lidově kritickému pohledu bližších či vzdálenějších smutečních hostů. Ale hlavně, aby v době, kdy bych chtěl, aby mi řekli „Sbohem, tati“ a mysleli na to, co jsme spolu prožili, místo toho řešili ve stresu celou tu škálu administrativních úkonů a strachovali se, zda by se mi ten pohřeb vlastně vůbec líbil,“ uvažuje Petr Hejda.

Začal být fascinován tím, že v uprostřed Evropy v 21. miléniu, kdy máte servisní služby na cokoliv, neexistuje možnost, jak celé zařizování posledního rozloučení delegovat na profesionála. „Máte svatební agentury, máte profesionální poradce, kteří Vám vyřídí hypotéku na stavbu domu, architekty, kteří vám jeho podobu vymyslí, stavbyvedoucí, kteří vám ohlídají kvalitu jeho stavby, ale u pohřbu jste na to sami,“ argumentuje. Jako dlouholetý finanční poradce, který se v práci stará o finanční optimalizaci aktiv soukromých i firemních klientů začal uvažovat, jak poslední rozloučení namodelovat jako produkt včetně možného financování.

„Rád držím otěže života ve vlastních rukách, mám rád svobodu rozhodování o svém osudu. Proto mne zajímala hlavně možnost, že bych mohl rozhodovat i o svém pohřbu a nezatěžovat tím své blízké. Pak jsem ale kolem toho začal hledat informace na internetu a zjistil jsem, že v zahraničí tato služba standardně funguje. A také, že klienti ji většinou volí jako investičně výhodný způsob, kterým optimalizovat náklady na vlastní pohřeb ve světě neustále rostoucích cen služeb v pohřebnictví. Rozhodl jsem se, že chci být u toho, až takovou možnost dostanou i klienti v česku,“ popisuje dlouholetý finanční poradce.

Petr Hejda se rozhodl, že založí společnost, která dá dopředu tuzemským klientům možnost zajistit si poslední rozloučení podle jejich představ a zároveň si zafixovat náklady na budoucí obřad na dnešních cenách. Začal zjišťovat informace, komunikovat s ministerstvem pro místní rozvoj, které má oblast pohřebnictví v gesci a absolvoval také z pohřebnictví státní zkoušky. „Prošel jsem standardním kurzem, včetně smuteční úpravy zesnulého. Chtěl jsem získat maximum informací a zkušeností z oboru,“ zdůvodňuje to.

Přípravy, než společnost Důstojné rozloučení začala, nabízet své služby zabraly více než rok a půl. Petr Hejda věří, že si lidé službu, kterou jim nabízí, oblíbí a hlavně ocení především trři hlavní výhody, které nabízí.

„Ta první je pragmatická finanční – díky vkladu a standardnímu zhodnocování financí získáte cenu budoucího pohřbu za dnešní cenu. Vlastně se tím bráníte proti nebezpečí, že našetřené peníze na pohřeb vám vlivem inflace a cen za služby v budoucnosti nebudou stačit. Další bonus je emocionální – rozhodujete o tom, jak bude váš budoucí pohřeb vypadat, můžete si jej nastavit do posledního detailu. A ty detaily mohou být často velmi osobní – od oblíbené písně až po instrukce či poselství pro pozůstalé. Nebo oblíbené místo pro poslední vzpomínku. A třetí výhoda se týká empatie k vlastním blízkým – osvobodíte je od situace, kdy budou mít vzpomínky na Vás zastřeny traumatickými situacemi se zařizováním pohřbu. To přenesete na profesionály, kteří to v každém ohledu zvládnou lépe, než Vaše děti. Já této službě věřím a jsem přesvědčen, že to není jen dobrý „produkt,“ ale skutečně dobrá pomoc pro lidi v době, kdy truchlí. Řada kamarádů a známých se mě s takovým zvláštním výrazem na práci v pohřebnictví ptala. Vždy jim říkám, že jsem na to hrdý,“ uzavírá Petr Hejda.

CHCETE SE O NÁS DOZVĚDĚT VÍC? VOLEJTE 800 225 221 info@dustojnerozlouceni.cz
CHCETE DOMLUVIT SCHŮZKU? PŘIJEDEME ZA VÁMI PO CELÉ ČR!

ZASLAT
SLEVOVÝ KUPÓN