INFOLINKA (+420) 800 225 221

Aktuality

Poslední svíčkovou nebo sklenku vína? V Klecanech se otevřeně diskutovalo o odchodu na věčnost

lektorka Marie Hronová, ředitel společnosti Důstojné rozloučení Petr Hejda a starosta Klecan Daniel Dvořák

„Jaké je tajemství lidského bytí? A proč je důležitý rituál důstojného rozloučení s blízkými?“ Na veřejné debatě v Klecanech v polovině června se mluvilo o věcech, o nichž se řadě lidí nemluví vůbec snadno, protože jsou považována za veřejná tabu. Nakonec se však diskuse rozproudila a účastníci se bavili třeba i o tom, co by rádi před smrtí povečeřeli.

Setkání v zasedací místnosti bývalého městského úřadu se vedle řečníků, jimiž byla lektorka a supervizorka sociálních služeb po celé ČR i v zahraničí Mgr. Marie Hronová a zakladatel společnosti Důstojné rozloučení a.s., Petr Hejda, zúčastnil i starosta Klecan Daniel Dvořák.

„Diskutovalo se na téma, které není nikomu obecně moc příjemné a chce to obrovskou odvahu, aby se člověk podělil o své zkušenosti a sdělil veřejně, jak by si přál mít své poslední rozloučení nebo jak by chtěl trávit své poslední chvíle či dny. Pro mne byly velkým přínosem především bohaté zkušenosti Marie Hronové,“ uvedl šéf společnosti Důstojné rozloučení Petr Hejda.

Marie Hronová se otázkám spojeným s etickými principy důstojného stáří věnuje dlouhodobě a přednáší o nich jako lektorka. Její příspěvek uvolnil atmosféru a rozproudil debatu, v níž došlo i na takové otázky, jako: „Jaké poslední jídlo byste si rádi dali a s kým?

„Moje odpověď byla:  Rád bych si opekl buřty s mojí Jančou u nás na zahradě,“ poznamenal Petr Hejda.

Z publika ale padaly také volby jako svíčková pečeně, řízek, či jen sklenka dobrého vína s manželkou.

„Ta debata byla empatická, ve finále velmi otevřená a lidská. Obdobnou atmosféru, bez neupřímného patosu a nabubřelých frází, by mělo mít asi i správné poslední rozloučení s člověkem, kterého máme rádi. To je koneckonců také hlavní motivace, která mne přivedla k založení společnosti, jež bude nabízet předplacené pohřby. Aby se lidé nemuseli strachovat o svůj důstojný odchod. A aby to byl pro pozůstalé čas, v němž mají prostor se otevřít a ventilovat emoce související s odcházející milovanou osobou. A nikoliv čas otřesných stresů z „obchodních“ jednání s pohřební službou,“ dodal Petr Hejda

Setkání v Klecanech bylo první ze série akcí, kterými chce společnost Důstojné rozloučení ve spolupráci s lektory, psychology a neziskovými organizacemi „odblokovat“ ve společnosti více  témata spojená s umíráním.

CHCETE SE O NÁS DOZVĚDĚT VÍC? VOLEJTE 800 225 221 info@dustojnerozlouceni.cz
CHCETE DOMLUVIT SCHŮZKU? PŘIJEDEME ZA VÁMI PO CELÉ ČR!

ZASLAT
SLEVOVÝ KUPÓN