INFOLINKA (+420) 800 225 221

Aktuality

Předplacené pohřby v Česku: Umírání je u nás tabu, říká Petr (38). Inspiroval se za hranicemi

Profilový článek o zakladateli společnosti Důstojné rozloučení Petru Hejdovi, který dnes vyšel na serveru BLESK.CZ. Zde najdete celý text z prémiové sekce tohoto zpravodajského webu:

Petr Hejda (37) léta působil ve finančních službách. Po smrti svého strýce zcela změnil obor a začal nabízet předplacené pohřební služby. V Česku průkopnická myšlenka, v Anglii již dlouhá léta standardní služba, kdy pohřeb předplácí i rodiče svým dětem. Při vyřizování pohřbu nás čeká řada rozhodnutí, které běžně neděláme a často nevíme, co by si náš blízký přál. Jak řekl Petr Hejda Blesk Zprávám, zatímco v jiných zemích není smrt žádné tabu, v Česku ji lidé spíše vytěsňují. Budeme schopni po pandemii přijmout umírání jako běžnou součást života?

Pokud nám zemře někdo blízký, čeká nás celá řada rozhodnutí, která běžně neřešíme. A také velké výdaje. „Vše to musíte řešit v situaci, kdy jste vy i vaši blízcí vykolejení stresem ze ztráty blízké osoby. V takové situaci se můžete pod ‚obchodní palbou‘ těžko rozhodovat o tom, jak by si ideálně váš odcházející blízký poslední rozloučení představoval,“ říká Petr Hejda.

Sám se s realitou střetl ve chvíli, kdy mu zemřel strýc. „V první řadě jsem zjistil, že naprosto tápu v tom, jak má obřad vypadat, tedy, že netuším, jak by si to strýc asi přál, a jak se mám tedy rozhodovat,“ přiblížil problém, se kterým se setkala řada pozůstalých.

„Léta jsem působil ve finančních službách a začalo mi vrtat hlavou, jak je možné, že dnes téměř u každé životní investice získáte řadu alternativ řešení toho, co chcete, i s nabídkou financování. Jen u té poslední investice nikoliv,“ říká k tomu Petr Hejda.

Po pátrání zjistil, že v řadě evropských zemích funguje možnost předplacených pohřebních služeb. Např. ve Velké Británii je předplacený pohřeb standardním způsobem, v dalších zemích jako např. na Mauriciu je zvykem, že rodina tuto službu hradí už malým dětem.

Podle Hejdy v řadě zemí není diskuze o umírání tabu. Na rozdíl od Česka.

 „Až jednou umřu…“

„Myslím, že obecně jsou smrt a umírání v Česku desítky let témata, která lidé vytěsnili jako cosi nevhodného, traumatizujícího, něco co je v debatách tabu,“ myslí si Petr Hejda a vysvětluje: „V posledních letech a desetiletích tady převládl kult dravého mládí, kultura, v níž se považujeme málem za nesmrtelné. To vše, myslím vedlo k tomu, že smrt vnímáme jako cosi nepatřičného, o čem se nemluví. Že pokud začnete s blízkými debatu větou: ‚Až jednou umřu…‘ – tak vás všichni začnou okřikovat.“

Změní pandemie vnímání smrti?

Petr odmítá, že by založení možnosti předplaceného pohřbu v Česku mělo souvislost s pandemií koronaviru. Službu založil měsíce před začátkem pandemie. Na druhou stranu připouští, že pandemie může vnímání smrti změnit.

„Zvykli jsme si na to, že žijeme v regionu, kde se v posledních dekádách výrazně prodlužuje délka života, kde je minimum živelných katastrof, v porovnání se světem nízká kriminalita a téměř nulové riziko válečných konfliktů. A k tomu stále stoupá kvalita nabízených lékařských služeb. To nám dalo často pocit, že jsme téměř nesmrtelní a žijeme v bezpečí. A pandemie koronaviru nás z toho vyvedla,“ domnívá se Petr Hejda.

Plánování bydlení, vzdělání a pohřbu?

Pokud se odhodláte řešit podobu posledního rozloučení i pro sebe, můžete si vybrat téměř vše – od pohřební služby, po hudbu a smuteční hostinu. A už se ozývají první zájemci.

„Mým prvním klientem byl třicátník, podnikatel, který tuto službu koupil i své přítelkyni, protože je zvyklý strategicky plánovat. Řeší v současnosti, kdy se mu daří, jak ošetřit své budoucí náklady. V Anglii, kde je téma smrti jako nedílná součást života daleko více odtabuizováno, si tuto službu pořizují běžně i lidé ze střední věkové kategorie, ale i ti, kteří teprve vstupují do produktivního života,“ vysvětluje Petr Hejda.

Navíc pohřeb rozhodně není levná záležitost. Podle Hejdy ceny pohřebních služeb dynamicky rostou. V Německu vás standardní, nijak okázalý, smuteční obřad vyjde až na 170 tisíc korun, obdobné je to v jiných okolních zemích. V Česku se za deset let náklady zdvojnásobily a přibližují se cenám ve vyspělém světě.

„Plánujeme na desítky let dopředu financování bydlení, vzdělávání dětí, jejich budoucnost a smrt je s nadsázkou poslední investicí, která nás čeká, pokud ji nechceme nechat na blízkých,“ říká Hejda s tím, že řada lidí nechce po své smrti vystavovat své blízké traumatům spojeným s vyřizováním pohřbu.

Se smrtí každý den

Petr Hejda přiznává, že celá řada známých se ho ptá, proč odešel z finančního poradenství, aby každý den řešil téma smrti.

„Já jim odpovídám, že jsem na to, co nyní dělám, hrdý. Jako finanční poradce jsem lidem pomáhal s řešením financování jejich přání a zde to není jiné. Jde o seriózní řešení posledního rozloučení. Proto to vnímám tak, že nabízíme pomocnou ruku klientům i jejich blízkým. A to v době, kdy se mohou svobodně rozhodnout bez emocionálního nátlaku. Mám z toho dobrý pocit,“ uzavírá Hejda.

CHCETE SE O NÁS DOZVĚDĚT VÍC? VOLEJTE 800 225 221 info@dustojnerozlouceni.cz
CHCETE DOMLUVIT SCHŮZKU? PŘIJEDEME ZA VÁMI PO CELÉ ČR!

ZASLAT
SLEVOVÝ KUPÓN