INFOLINKA (+420) 800 225 221

Aktuality

Tip nejen na Vánoce: Pro smrt uděláno – 26 osobností ke svému postoji k umírání

Jak se dá o smrti hovořit? Jak obtížné je vtáhnout toto téma do rozhovoru s člověkem, který je v druhé půli svého života, a hluboce vnímá, že smrtelnost není jen teze? Pokud to chcete zjistit, pořiďte si knižní novinku PRO SMRT UDĚLÁNO nakladatelství Kalich. Kniha se sérií rozhovorů na téma smrti a smrtelnosti s celou řadou známých osobnosti – kazatelů, filozofů, politiků a dalších chytrých lidí. Co se nám na knize líbí, je fakt, že otevírá téma, které je pro většinu lidí tabu. A jak přiznávají sami respondenti, i oni takto veřejně formulují své myšlenky o smrti s autory knihy poprvé.

„Každý člověk v sobě obsahuje celé zástupy lidí. Věříme, že to je z naší práce poznat,“ tvrdí autoři knihy, kterými jsou šéf nakladatelství Kalich Michal Plzák a redaktorka Českého rozhlasu Lucie Vopálenská. Výsledkem jejich díla je bezmála sedm set stran, na nichž hovoří 26 lidí.  Jsou mezi nimi biskup Václav Malý, rabín Karol Sidon, evangelický kazatel Miloš Rejchrt, psycholožka a disidentka Dana Němcová, socioložka Jiřina Šiklová, ale také psychiatr Radkin Honzák, bratr bývalého prezidenta, vědec Ivan Havel, nebo kníže Karel Schwarzenberg s  básníkem J. H. Krchovským.

O smrti uvažují rozdílně z řady pohledů, co mají všechny rozhovory společné, je otevřenost a ochota být osobní. A většina přiznává, že své úvahy na toto téma v rozhovoru otevírají poprvé. Někteří je přímo poprvé i formulují.

Rozhovory vznikaly během jarní pandemické uzávěry. A nenabízejí ani vysvětlení smrti, ani čtenáře nezbavují strachu z ní. Přesto ve výsledku kniha vyznívá pozitivně.  A především otevírají toto „zapovězené“ téma a ukazují, že mluvit o něm, či se připravovat na konec cesty, není ničím nenormálním.

To je také hlavní důvod, proč publikaci za společnost Důstojné rozloučení, doporučujeme.

 

 

 

Pro smrt uděláno: Živé rozhovory o posledních věcech

Michal Plzák a Lucie Vopálenská

Nakladatelství Kalich 2021, 677 stran, 599 korun

CHCETE SE O NÁS DOZVĚDĚT VÍC? VOLEJTE 800 225 221 info@dustojnerozlouceni.cz
CHCETE DOMLUVIT SCHŮZKU? PŘIJEDEME ZA VÁMI PO CELÉ ČR!

ZASLAT
SLEVOVÝ KUPÓN